Skocz do głównej treści strony
Gminny Żłobek w Charbrowie

Witamy po przerwie wakacyjnej !

Żłobek czynny w godzinach 6.30 - 16.30

Data: 28-08-2024

Serdecznie zapraszamy wszystkie zapisane dzieci już w poniedziałek 2 września od godziny 6.30.

 

Pracujemy zgodnie z ustalonym ramowym planem dnia, który prezentujemy poniżej.

 

 

6.30 – 8.00

 

Schodzenie się dzieci, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań według własnych pomysłów lub przy niewielkim udziale opiekuna, zabawy indywidualne, kontakty z rodzicami

 

8.00 – 8.15

 

Zabawy integracyjne w grupie organizowane przez nauczyciela; rozmowy kierowane z dziećmi zgodnie z tematyką kompleksową i zainteresowaniami dzieci

 

8.15 – 8.30

 

Wyrabianie nawyków higieniczno-kulturalnych związanych z samoobsługą dzieci; przygotowanie do śniadania

 

8.30 – 9.00

 

Śniadanie, wdrażanie dzieci do samodzielnego spożywania posiłków, toaleta i zabiegi higieniczne

 

9.00 – 9.45

 

Zajęcia tematyczne z całą grupą: ćwiczenia mowy, pamięci, spostrzegawczości, rozwijanie aktywności plastycznej, muzycznej, zabawy ruchowe, zabawy sensoryczne, zabawy taneczne

 

9.45 – 10.00

 

II śniadanie (owoc, zdrowa przekąska)

 

10.00 – 11.15

 

Spacery, zabawy dowolne na świeżym powietrzu, zabawy dowolne w sali według zainteresowań dzieci

 

11.15 - 11.30

 

Czynności pielęgnacyjne i higieniczne w łazience; przygotowanie do obiadu

 

11.30 – 12.00

 

Obiad (I danie), wdrażanie do samodzielnego jedzenia, ćwiczenie umiejętności posługiwania się sztućcami, pomoc dzieciom w spożywaniu posiłków; czynności higieniczne

 

12.00 – 14.00

 

Odpoczynek poobiedni (leżakowanie), słuchanie bajek, kołysanek, muzyki relaksacyjnej, monitorowanie snu dzieci

 

14.00 – 14.30

 

II danie obiadowe (zupa), wdrażanie do samodzielnego jedzenia, ćwiczenie umiejętności posługiwania się sztućcami, pomoc dzieciom w spożywaniu posiłku

 

14.30 – 14.50

 

Toaleta, czynności pielęgnacyjno - higieniczne

 

14.50 – 16.30

 

Rozmowy kierowane z dziećmi zgodnie z tematyką kompleksową i zainteresowaniami dzieci, gry i zabawy według pomysłów własnych dzieci; pobyt w ogrodzie przy żłobku, odbiór dzieci.

 

W przygotowaniu dziecka do tego etapu w jego życiu, jakim jest pójście do żłobka, bardzo ważną rolę odgrywają Rodzice.

Dlatego zachęcamy do:

 

  1. Opowiadaj dziecku, co będzie robiło w żłobku i gdzie Ty będziesz w tym czasie. Zaproponuj wspólne pakowanie plecaczka do żłobka. Daj wybór malcowi, ale ograniczony do dwóch sztuk, np.: „chcesz zabrać do żłobka czerwoną, czy zieloną piżamkę?”

  2. Pozwól dziecku zabrać do żłobka jego jedną ulubioną zabawkę lub rzecz (misia, lalkę, poduszkę), dzięki której będzie się czuło bezpieczniej, spokojniej.

  3. W okresie adaptacji do żłobka dziecko potrzebuje od Ciebie dużo cierpliwości, wyrozumiałości. Zapewnij mu codzienny ruch na świeżym powietrzu, który będzie pomocny w odreagowaniu emocji, napięć.

  4. Jeśli to możliwe – stopniowo wydłużaj czas pobytu dziecka w żłobku.

  5. Postaraj się nie okazywać dziecku zaniepokojenia czy zniecierpliwienia przy oddawaniu do żłobka. Gdyż Twoje negatywne emocje udzielą się malcowi.

  6. Oddając swoją pociechę do żłobka nie kłam mówiąc mu, że „Zaraz wrócę”, jeśli masz zamiar odebrać je po kilku godzinach. Słysząc od Ciebie fałszywe zapewnienia, dziecko będzie niespokojne.

  7. Rano unikaj przeciągających się w nieskończoność pożegnań. Przytul dziecko, zapewnij o swojej miłości, powiedz, kto po nie przyjdzie i kiedy (np. po obiedzie).

  8. Po pożegnaniu się z dzieckiem, NIE ZAGLĄDAJ ponownie do sali, po to by sprawdzić, jak „radzi” sobie Twoja pociecha. Jeśli dziecko to zauważy, resztę dnia spędzi z płaczem przy drzwiach – będzie czekało, kiedy znowu się pojawisz.

  9. Nie strasz swojej pociechy żłobkiem (np. „Pani w żłobku nauczy Cię porządku”). Takie słowa wzbudzą w dziecku lęk, zachwieją poczucie bezpieczeństwa i skutecznie zniechęcą do żłobka.

  10. Nigdy nie wprowadzaj kilku istotnych zmian w życiu małego człowieka jednocześnie. Metoda małych kroków jest najlepsza. Posyłając dziecko do żłobka odłóż w czasie rezygnację z pieluchy, smoczka, butelki. Łatwiej przywyknąć dziecku do jednej zmiany w danym momencie niż do kilku naraz.

Naszym zadaniem jako personelu Żłobka należy m.in. łagodzenie symptomów trudności adaptacyjnych.

Niektóre dzieci, adaptują się szybko i łatwo, ale zdarza się  że trudności takie występują przez kilka, kilkanaście tygodni i wtedy istotne jest, aby niepokojące objawy wraz z upływem czasu zanikały, a nie nasilały się.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, czy wątpliwości związane z tematem adaptacji w Żłobku zapraszamy do rozmowy z opiekunką a na pewno udzieli fachowej i kompetentnej odpowiedzi.

 

Tel. Kontaktowy: 726-032-095 (Dyrektor Gminnego Żłobka w Charbrowie P. Anna Iwicka).

 

 

Grafika 1: Witamy po przerwie wakacyjnej !

Przejdź do góry strony