Skocz do głównej treści strony
Gminny Żłobek w Charbrowie

Adaptacja

Jak przygotować dziecko przed pójściem do żłobka.
Aby pomóc dziecku w rozstaniu się z Wami
oraz w adaptacji do nowej sytuacji.

Drodzy Rodzice!

Postaramy się stworzyć Waszym dzieciom możliwość adaptacji do nowego miejsca, którym jest Gminny Żłobek w Charbrowie.

  • Małe Dziecko, nawet jeżeli nic nie mówi i wydawałoby się, że mało rozumie, jest doskonałym obserwatorem i bardzo trafnie odczytuje emocje rodzica, dlatego to rodzic musi zaakceptować fakt, że jego dziecko idzie do żłobka. To, że mama obawia się tej zmiany jest jak najbardziej naturalne, natomiast nie wolno przekazywać swoich niepokojów dziecku.
  • O żłobku mówić pozytywnie, że będzie fajnie, że będą dzieci, będzie również mnóstwo zabawek itp. W ten sposób mama czy tata będzie lepszym oparciem dla dziecka w tej zupełnie nowej sytuacji. W pierwszym tygodniu można pozwolić maluszkowi zabrać ze sobą ulubione zabawki, misia, kocyk, które zapewni poczucie bezpieczeństwa i będzie przypominała dom. Pamiętajcie, że Wasz (rodziców) życzliwy stosunek do żłobka rozbudza w dziecku zaufanie do personelu i ułatwi mu kontakt z opiekunem.
  • Dziecko, zwłaszcza na początku, zazwyczaj płacze przy rozstaniu z rodzicem i jest to w pełni normalne . Gdy dziecko weszło już na salę ważne jest, aby nie stać przy drzwiach i nie zaglądać ponownie na sale. Należy więc w pogodnym nastroju pożegnać się z dzieckiem, nie należy przedłużać tego momentu.
  • Ważne jest, aby rodzice byli konsekwentni i jeśli zdecydowali się, że dziecko będzie chodziło do żłobka, nie zniechęcali się niepowodzeniami. Jednego dnia może być lepiej i Wasza pociecha z uśmiechem wejdzie na salę, innego już przed wejściem do budynku zacznie płakać. Każde dziecko ma indywidualny sposób i czas do dorastania i przyzwyczajania się do nowej sytuacji, nowego miejsca i rozłąki z Wami.
  • Należy pamiętać, żeby zwłaszcza w okresie adaptacji dziecka w żłobku poświęcać mu dużo czasu i uwagi, żeby nie potraktowało żłobka jako próby odsunięcia go od rodziców. Tym bardziej, że żłobek to miejsce stworzone dla niego! Miejsce, które zapewnia kontakt z innymi dziećmi w tym samym wieku, rozwój intelektualny, emocjonalny, społeczny i ruchowy, zabawę przestrzeń na samodzielność, czyli wszystko to czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju.


,, Najważniejszym aspektem pomyślnego przejścia adaptacji jest zaufanie do palcówki oraz opiekunów. Słuchanie porad i współpraca między personelem a rodzicami. Zaufanie, dobre zdanie oraz pewność podjęcia dobrej decyzji są kluczem do prawidłowej adaptacji dziecka do żłobka’’.

 

POWODZENIA!
RODZICE, POMOŻEMY WAM W TYM PROCESIE!

ADAPTACJA CZAS START!!!

W przygotowaniu dziecka do tego etapu w jego życiu, jakim jest pójście do żłobka, bardzo ważną rolę odgrywają Rodzice.

Poniżej znajdą Państwo kilka cennych wskazówek jak sobie radzić z problemami adaptacyjnymi w żłobku:

  1. Opowiadaj dziecku, co będzie robiło w żłobku i gdzie Ty będziesz w tym czasie. Zaproponuj wspólne pakowanie plecaczka do żłobka. Daj wybór malcowi, ale ograniczony do dwóch sztuk, np.: „chcesz zabrać do żłobka czerwoną, czy zieloną piżamkę?”
  2. Pozwól dziecku zabrać do żłobka jego jedną ulubioną zabawkę lub rzecz (misia, lalkę, poduszkę), dzięki której będzie się czuło bezpieczniej, spokojniej.
  3. W okresie adaptacji do żłobka dziecko potrzebuje od Ciebie dużo cierpliwości, wyrozumiałości. Zapewnij mu codzienny ruch na świeżym powietrzu, który będzie pomocny w odreagowaniu emocji, napięć.
  4. Jeśli to możliwe – stopniowo wydłużaj czas pobytu dziecka w żłobku.
  5. Postaraj się nie okazywać dziecku zaniepokojenia czy zniecierpliwienia przy oddawaniu do żłobka. Gdyż Twoje negatywne emocje udzielą się malcowi.
  6. Oddając swoją pociechę do żłobka nie kłam mówiąc mu, że „Zaraz wrócę”, jeśli masz zamiar odebrać je po kilku godzinach. Słysząc od Ciebie fałszywe zapewnienia, dziecko będzie niespokojne.
  7. Rano unikaj przeciągających się w nieskończoność pożegnań. Przytul dziecko, zapewnij o swojej miłości, powiedz, kto po nie przyjdzie i kiedy (np. po obiedzie).
  8. Po pożegnaniu się z dzieckiem, NIE ZAGLĄDAJ ponownie do sali, po to by sprawdzić, jak „radzi” sobie Twoja pociecha. Jeśli dziecko to zauważy, resztę dnia spędzi z płaczem przy drzwiach – będzie czekało, kiedy znowu się pojawisz.
  9. Nie strasz swojej pociechy żłobkiem (np. „Pani w żłobku nauczy Cię porządku”). Takie słowa wzbudzą w dziecku lęk, zachwieją poczucie bezpieczeństwa i skutecznie zniechęcą do żłobka.
  10. Nigdy nie wprowadzaj kilku istotnych zmian w życiu małego człowieka jednocześnie. Metoda małych kroków jest najlepsza. Posyłając dziecko do żłobka odłóż w czasie rezygnację z pieluchy, smoczka, butelki. Łatwiej przywyknąć dziecku do jednej zmiany w danym momencie niż do kilku naraz.

Naszym zadaniem jako personelu Żłobka należy m.in. łagodzenie symptomów trudności adaptacyjnych.
Niektóre dzieci adaptują się szybko i łatwo, ale zdarza się, że trudności takie występują przez kilka, kilkanaście tygodni i wtedy istotne jest, aby niepokojące objawy wraz z upływem czasu zanikały, a nie nasilały się.
Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania, czy wątpliwości związane z tematem adaptacji w Żłobku zapraszamy do rozmowy z dyrektorem, opiekunką, a na pewno udzieli fachowej i kompetentnej odpowiedzi.

Przejdź do góry strony